Головний зміст

×

Помилка

[sigplus] Critical error: Image gallery folder m3_muzey_kalnyshevsykogo/m34_pustoviytivka/pustoviytivka is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Оповіщення

[sigplus] Critical error: Image gallery folder m3_muzey_kalnyshevsykogo/m34_pustoviytivka/pustoviytivka is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Пустовійтівка – село Роменського району, центр сільської ради. Розташоване на лівобережжі р. Сули за 10 км від районного центру м. Ромни.

Перші згадки про село з’явилося в історичних документах XVII ст. У 1624 р. на березі р. Сули засновано 100 дворів переселенців з Правобережної України. Це поселення отримало назву Пустовійтівка.

{gallery}m3_muzey_kalnyshevsykogo/m34_pustoviytivka/pustoviytivka{/gallery}

За переказами, назва села походить від прізвища козака Пустовійта, який заснував тут перше поселення. За іншою легендою, населення села від самого початку складалось переважно з козаків на чолі з сільським отаманом. Ці кілька селянських родин навіть не мали свого старшого війта і були приписані до сусіднього поселення.

Тому село й отримало свою назву від того, що посада війта була відсутня, або пуста – Пустовійтівка. Це частково підтверджується архівними документами, які справді вказують на існування сусіднього села Війтівка.

Через кілька років Пустовійтівку та інші села – Волково, Охмилово й Війтівку спалили московські військові загони під проводом карачаєвця І. Буцнєва, послані путивльським воєводою князем С. Прозоровським, а жителів вигнали з цих земель. Згодом вони знову повернулися і селилися на старому місці, про що доносив до Москви у своєму посланні путивльський гінець О. Циплаков у червні 1628 р.

Пустовійтівка знаходилася на межі Речі Посполитої та Московського царства. Після встановлення у 1638 р. так званої «Путивльської межі», село відійшло до Польщі.

Тоді ж поряд засновуються села Герасимівка та Оксютинці, які вперше позначені на карті Київського воєводства, виданій відомим французьким картографом Гійомом Левассером де Бопланом у 1650 р.

З початком Визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького мешканці краю брали активну участь у створенні Роменської козацької сотні.

У 1771 р. Пустовійтівка належала смілянському сотнику Василю Громеці, товаришу Петра Калнишевського.

Пустовійтівка – батьківщина останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Івановича Калнишевського.

На кошти П. І. Калнишевського в с. Пустовійтівка була зведена дерев’яна Троїцька церква (1773 p.), яка відроджена за ініціативи Президента України В. А. Ющенка у 2006 р. У 1762 р. цій церкві Кошовий подарував напрестольне Євангеліє у коштовній оправі з власноручним підписом. Нині воно експонується в Музеї Петра Калнишевського в с. Пустовійтівка.

На честь видатного земляка в селі у 1991 р. встановлено пам’ятник (автори скульптори В. Бородай та Р. Синько).

Щороку на батьківщині П. І. Калнишевського влітку проходить усеукраїнське козацьке свято «Калнишева рада».

В селі також встановлено пам’ятник односельцям, які загинули на фронтах Другої світової війни.